Grappa Moscato Nonino 70 cl. 41 %

349,00 DKK
Blandt Nonino Grappas fremragende produkter bør nævnes husets Moscato, Chardonnay, Merlot, den lagrede og den ulagrede Prosecco, samt deres Attica Cuvée. Attica Cuvéen er en blanding af lagret grappa, der har fået to og et halvt år på limousinefade og 16 års fadlagring på olorososherryfade.
Nonino anbefaler selv deres grappaer til stort set alt – aperitif, mad, digestif og after dinner drink. Enten ren eller som ingrediens i én af de mange spændende drinkopskrifter, huset efterhånden har udviklet.
Duft af roser og vanilje. Elegant og aromatisk med blød, rund smag

Nonino Grappa, der betragtes som vel nok verdens bedste Grappahus, kommer fra Udine i Norditalien. Nonino laver kun grappa og ejer i alt fem destillerier. Huset opfandt enkeltdrue-grappaen i 1984, og deres Merlot blev i 2010 til New York Ultimate Spirit Challenge, ikke blot kåret som verdens bedste Grappa, men det bedste produkt i kategorien bedste Grappa, Brandy og Eau de Vie. 
Paul Pacult, USA’s førende spiritusskribent ranker Nonino Grappa som en af verdens tre bedste spiritusprodukter blandt samtlige kategorier. Blandt Nonino Grappas fremragende produkter kan bl.a. nævnes deres Moscato, Chardonnay, Merlot, den lagrede og den ulagrede Prosecco, samt deres Attica Cuvée. Attica Cuvéen er en blanding af lagret Grappa, der har fået 2 ½ år på Limousinefade og 16 års fadlagring på Oloroso sherryfade. 

1 kasse indeholder 1. flaske - 70 cl.

Anbefalet
Andre købte også
Tilbehør

Greve VinKompagni ApS / Maximum Wine

Ventrupparken 24, 2670 Greve

tlf: 24 92 77 88, mail@grevevinkompagni.dk

http://grevevinkompagni.dk