Arran Private Cask 11 Y. 57,7 % Alk.

999,00 DKK

Arran 11 års Private Single Cask Sherry Butt – Eksklusiv Single Malt til Danmark

Arran 11 års Private Single Cask Sherry Butt er en kraftfuld og eksklusiv whisky, der er tappet specielt til det danske marked. Destilleret på Lochranza Distillery den 14. maj 2013 og aftappet den 31. juli 2024 fra et enkelt sherry butt (#0931), er denne whisky en ægte sherrybombe. Med intense noter af karamel, mørk chokolade og ristet kaffe leverer den en fyldig smagsoplevelse med stor dybde.

Whiskyen er ufiltreret, naturlig i farven og har en imponerende alkoholstyrke på 57,7 %. Kun 590 flasker er tilgængelige.

Duft: Dyb og indbydende aroma af mørk chokolade, karamel og ristede kaffebønner, med strejf af tørret frugt og varme krydderier.
Smag: En fyldig og intens smag med rige noter af sherry, mørk chokolade og brændt karamel. Whiskyen har en kraftig krop med velafbalancerede krydderier, der tilfører varme og kompleksitet.
Eftersmag: Lang og vedvarende eftersmag med noter af ristet kaffe, chokolade og en behagelig krydret varme, der afrunder oplevelsen perfekt.

Denne 11-årige Single Malt fra Arran er et sandt mesterværk for elskere af sherrylagret whisky. Lagret i et enkelt sherry butt i 11 år, har denne whisky opnået en dyb kompleksitet og en intens smagsprofil, der gør den til noget særligt. Den høje alkoholprocent på 57,7 % giver en kraftfuld smagsoplevelse, hvor sherryfadets karakter træder tydeligt frem.

Whiskyen er tappet uden kølefiltrering og uden tilsat farve, hvilket sikrer en autentisk smagsoplevelse. Arran 11 års Private Single Cask Sherry Butt er eksklusivt udvalgt af danske whiskyforhandlere og tappet i et begrænset oplag på kun 590 flasker. Den er skabt til dem, der sætter pris på en intens og velsmagende dram med stor dybde og karakter.

Om Destilleri:

Det ualmindelige smukke Lochranza Distilleri er beliggende i landsbyen af samme navn på den nordvestlige spids af Arran. Whiskyen fra destilleriet modner på destilleriets egen grund i nogle helt unikke omgivelser. Whiskyen lagres overvejende på sherry- og bourbonfade.

Klimaet på Arran forcerer modningen og whiskyen fra Arran betragtes som den hurtigst udviklende i hele Skotland. Dette skulle efter sigende skyldes den varme Golfstrøm, der passerer destilleriets lagerbygninger. Vandet til destilleriet er hele virksomhedens livsnerve. Det kommer fra Loch na Davie kilden, der er den reneste naturlige kilde i hele Skotland.

Whiskyen fra destilleriet tappes uden kuldebehandling og filtrering, og der tilsættes ikke farve af nogen art. Det er de rå dråber, udviklet af den rene natur på øen Arran.

Isle of Arran Distillers er fortsat et af de få privatejede destillerier i Skotland. Det drives af et meget erfarent team. I spidsen står distillery manager, James MacTaggart, der har over 40 års erfaring med whiskyproduktion.

Siden 1995 er destilleriet flere gange blevet anerkendt for sin dynamiske kraft i skotsk whiskyindustri. I 2007 blev Arran udnævnt som “Scottish Distiller of the Year” i Whisky Magazine. I 2005 vandt destilleriet “The Queens Award for Enterprise”, som er den største og vigtigste hædersbevisning for erhvervslivet i hele Storbritannien.

Anbefalet
Andre købte også
Tilbehør

Greve VinKompagni ApS / Maximum Wine

Ventrupparken 24, 2670 Greve

tlf: 24 92 77 88, mail@grevevinkompagni.dk

http://grevevinkompagni.dk