Topscorer
Vi anbefaler
Nyheder

Champagnen er en mousserende vin uden kunstigt fremstillet kulsyre, og det menes, at det var englændere, der omkring 1660 udviklede metoden med tilsætning af gær og sukker til at fremprovokere en 2. gæring i flasken med deraf følgende bobler. Franskmændene begyndte først i årene umiddelbart før 1700 tallet at mestre denne metode, hvilket til dels hang sammen med, at det franske glas var mere skrøbeligt end det engelske, og derfor gik i stykker under trykket. Selv om Benediktinermunken og kældermesteren Dom Pérignon ikke opfandt ”opfandt” boblerne, ydede han alligevel et væsentlig bidrag ved at eksperimentere med at blande vin fra forskellige marker og forskellige druesorter. Derved skabte han et bedre produkt, end hvad man tidligere havde kendt.

En Crémant er en mousserende hvidvin fremstillet på samme måde som Champagne men fra andre dele af Frankrig (eksempelvis Crémant de Bordeaux, Crémant de Bourgogne og Crémant d’Alsace) Cava er en spansk mousserende hvidvin fremstillet på samme måde som Champagne, men af lokale spanske druer, mens Italien byder ind med Spumante og Prosecco. Smagen af mousserende vin varierer meget og fremstilles i forskellige tørhedsgrader.

 

Sorter resultater:

* 5 stjerner ud af 5 i Vinavisen * Besserat de Bellefon Cuvée des Moines brut har en brillant strågul farve med reflekser af kobber. Den har et fint og vedvarende skum der danner en mærkbar ring i glasset. Duften er imødekommende begyndende med blomsteragtige dufte af kaprifolie, akacie og tørrede blomsternoter. Den aromatiske palet afslører mere frugtagtig duft såsom hvid fersken og mirabelle blomme. Når Champagnen åbner mere op fornemmes noter af hasselnød og praline. I munden er det første indtryk friskt og livligt. Vinen er fyldig med en meget silkeagtig struktur, i fuld harmoni med de komplekse aromaer. Bestemte friske frugtnoter af abrikos, ananas, og fersken. Den har en lang og vedvarende finish, som er den perfekte afslutning på denne elegante og fornemme vin. 

375,00 DKK
Besserat Champagne de Bellefon blev grundlagt for mere end 170 år siden, hvor Victor Besserat udviklede en champagne fra druer dyrket i hjertet af Champagne-Appellationen. Champagnerne kaldes ”Cuvée de Moines” (Munkenes Cuvée) og stammer tilbage fra 1930 hvor ejeren af en Parisisk restaurant ” La Sa ...mere
699,00 DKK

Wine crystal clear bright yellow. It consists of light perlyazh bubbles that constitute moderate volume cap. The intense aroma of wine and fresh notes of citrus harmoniously intertwine with floral notes of honeysuckle and acacia, as well as hints of toast. Well structured wine, in which is expressed perfectly the character of Chardonnay tones of dried fruits (apricot) and sweet honey nuances. Easy drawl aftertaste has a freshness and soft mineral notes. Champagne for special occasions, it is the perfect complement to the sophisticated complex dishes, seafood, fish, foie gras.

699,00 DKK

* NYHED * Perfekt mousserende med en udsøgt balance af friskhed og dybde. Lettere gylden i farven med lette grønlige nuancer. I næsen, noter af hvide blomster, der giver den en frisk og indbydende kvalitet. Solmoden stenfrugt optræder på paletten med en lang charmerende eftersmag.

Emile har som noget nyt produceret en Brut Nature, da efterspørgslen bliver større og større på netop disse type vine. Brut Nature signalerer at vinen ingen dosage har fået, hvorfor vinen er knastør og typisk meget mineralsk. Og denne er ingen undtagelse.  

En vin som du skal bruge til asiatiske retter, fjerkræ eller fisk

399,00 DKK

* NYHED * Perfekt mousserende med en udsøgt balance af friskhed og dybde. Lettere gylden i farven med lette grønlige nuancer. I næsen, noter af hvide blomster, der giver den en frisk og indbydende kvalitet. Solmoden stenfrugt optræder på paletten med en lang charmerende eftersmag.

Gylden i glasset med lyse nuancer og flot mousse. Duften er indtagende, frisk, fyldig og frugtrig med noter af citrus, samt hvide blomster. Smagen er elegant og kompleks med noter af mandler, honning og grønne mandler, friskbagt brioche. Moussen er delikat med fine, livlige, perlende bobler.

Vincent og Marie, den femte generation af vinbønder, arbejder sammen på 12 hektar vinmarker. Markerne er sammensat af 70 % Pinot Meunier, 6 % Pinot Noir og 24 % Chardonnay.

Jordens ler-kalksten og kalkholdige jorder giver et meget interessant terroir, som vi finder i deres udvalg af champagner. Druerne kommer hovedsagelig fra Mardeuil.

Denne vin er lavet på 80 % Pinot Meunier og 20 % Chardonnay fra Mardeuil. 8 g/l i dosage gør Champagnen tilgængelig og blød i moussen. 

Serveres til fisk, skaldyr, stegt mad, svinekød og ost

399,00 DKK

Findes der bedre Champagne ? Den har fået 97 Point i Wine Spectator. Krug er måske det mest prestigefyldte navn i Champagne. Krug's vine har altid været dybt aromatiserede og kompromisløse. De har brug for lang lagring, og smager glimrende også når de er 10, 15 ja endda 20 år gamle. Huset blev grundlagt i 1843 af Johann Joseph Krug - en tysk immigrant fra Mainz - og ledes af den femte og sjette generation af familien.

2.020,00 DKK

* 95 points James Suckling * "This is really punchy and broad-shouldered with muscular structure and citrusy undertones. Full body. Lightly tannic and a fresh and vivid finish. This is the first vintage without malolactic fermentation ever. One for the cellar. Better in 2022. (9/2/19)"

* 94 points Yohan Castaing (Decanter) * "Louis XV presents a pure, delicate and fresh bouquet of white orchard fruits, white blossoms and hazelnuts. The palate has both crisp purity and roundness with an underlying, racy acidity. It has a layered texture and a mouthwatering finish. Made with 50% Pinot Noir (41.5% from Verzenay and 8.5% from Bouzy) and 50% Chardonnay (20% from Avize, 15% from Oger and 15% from Mesnil), with a dosage of 6g/L. Drinking Window: 2021-2030. (Mar 2021)"

3.499,00 DKK
De Venoge, Cordon Bleu Brut N.V. Jéroboam (3,0 L) Mange franskmænd mener, at "De Venoge" producerer den bedste Brut Champagne, der overhovedet kan købes for penge men de har jo også forstand på champagne. I de senere år er striben af awards, udmærkelser og anerkendende anmeldelser alen lang. Mange ...mere
1.995,00 DKK

En yderst elegant Brut Rosé med en skøn næse af røde frugter. En lækker aperitif champagne. 60% Pinot Noir, 20% Pinot Meunier og 20% Chardonnay.

* Flot anmeldelse i magasinet Smag og Behag * “Frisk og fyldig bærsmag, nydeligt brus, charmerende og festlig smag. Det gør den også alsidig: elegant og harmonisk uden mad, en drøm til lyst kød, fjerkræ, lam og kalv – og en fræk ledsager til jordbær.”

* 89 point hos Robert Parker *

399,00 DKK

Denne enestående Champagnen er udelukkende produceret på Pinot Noir fra meget selektivt udvalgte parceller på ”Les Riceys” samt Petite og Grande Montagne de Reims, hvorfra druerne bidrager med mineralitet og rygrad til Princes Rosé, mens Pinot Nor druerne fra ”les Riceys” giver rigdom til denne store Champagne.

Aromaerne af jordbær og stikkelsbær kombineret med en dejlig citrus-tone gør denne Champagne til lidt af et vidunder at nyde som aperitif ledsaget af lidt hummer eller laks. Dosagen udgør 6g/liter.
Det velrespekterede Champagnehus de Venoge har med ”Princes-serien” genoplivet fortælling om den mytiske ”Champagne Princes”, som blev lanceret i 1864 af husets daværende ejer Joseph de Venoge, til ære for prinsen af Organge.
Den elegante og berømte flaske, der er udformet som en karaffel minder om de krystalflasker, som de europæisk aristokratier brugte til at dekantere deres champagner i begyndelsen af det tyvende århundrede.

* 92 point hos Robert Parker * “The wine is intense, firmly structured and aromatic in its dense, long and fruity finish that makes it an ambitious aperitif and a good partner with lobster or salmon. This is a seriously good Rosé.”

695,00 DKK

Princes Blanc de Blancs er udelukkende produceret på Chardonnay fra Premier Cru og Grand Cru marker (Mesnil sur Oger og Trépail). Vinen er ”stramt” blandet af kældermesteren hos de Venoge.

Det er en Champagne med vidunderlige mineralske noter, og den har et rigtig godt lagringspotentiale. Dens friskhed og elegance understøttes af subtile aromaer af lyse blomster og citrus. Princes Blancs de Blancs er en fortryllende aperitif ligesom den med fordel kan anvendes til lette forretter. Dosagen udgør 6g/liter.

Det velrespekterede Champagnehus de Venoge har med ”Princes-serien” genoplivet fortælling om den mytiske ”Champagne Princes”, som blev lanceret i 1864 af husets daværende ejer Joseph de Venoge, til ære for prinsen af Organge.
Den elegante og berømte flaske, der er udformet som en karaffel minder om de krystalflasker, som de europæisk aristokratier brugte til at dekantere deres champagner i begyndelsen af det tyvende århundrede.

* 91 point hos Robert Parker * “The wine has a discreet but elegant and complex bouquet of ripe white fruits intermingled with brioche, white caramel and honey aromas. Medium-bodied and delicate on the palate, this is a pretty rich and round yet fresh and elegant Champagne with a stimulatingly pure, mineral finish and persistent lemon flavors. This has good intensity, length and tension but without the finesse and lightness of the Blanc de Noir.”

695,00 DKK

”Princes Blanc de Noirs” er i al overvejende grad produceret på druer fra Premier Cru og Grand Cru marker fra ”Montagne de Reims”. Den endelige blanding er fuldendt med druer fra en lille omhyggelig udvalgt parcel i ”les Riceys”, og det er udelukkende Pinot Noir der er høstet til denne frorygende champagne. Dosagen udgør 7g/liter.

Det er en absolut top-cuvée med en enorm aromatisk rigdom og friskhed, der er flot afbalanceret. Eftersmagen indeholder aromaer af friske røde frugter og solbær.

Det velrespekterede Champagnehus de Venoge har med ”Princes-serien” genoplivet fortælling om den mytiske ”Champagne Princes”, som blev lanceret i 1864 af husets daværende ejer Joseph de Venoge, til ære for prinsen af Organge.
Den elegante og berømte flaske, der er udformet som en karaffel minder om de krystalflasker, som de europæisk aristokratier brugte til at dekantere deres champagner i begyndelsen af det tyvende århundrede.

* 93 point hos Robert Parker * “On the palate, this is a mouthful of round, fresh and delicate Champagne!

It is seriously structured yet very finessed, lithe, elegant and persistently aromatic, with lovely cherry and black currant flavors in the finish. Just gorgeous!”

695,00 DKK

Denne enestående Champagnen er produceret på 35% Pinot Noir, 35% Chardonnay og 30% Meunier.

* 93 point hos Robert Parker * 

 

695,00 DKK

Princes Blanc de Blancs er udelukkende produceret på Chardonnay fra Premier Cru og Grand Cru marker (Mesnil sur Oger og Trépail). Vinen er ”stramt” blandet af kældermesteren hos de Venoge.

Det er en Champagne med vidunderlige mineralske noter, og den har et rigtig godt lagringspotentiale. Dens friskhed og elegance understøttes af subtile aromaer af lyse blomster og citrus. Princes Blancs de Blancs er en fortryllende aperitif ligesom den med fordel kan anvendes til lette forretter. Dosagen udgør 6g/liter.

Det velrespekterede Champagnehus de Venoge har med ”Princes-serien” genoplivet fortælling om den mytiske ”Champagne Princes”, som blev lanceret i 1864 af husets daværende ejer Joseph de Venoge, til ære for prinsen af Organge.
Den elegante og berømte flaske, der er udformet som en karaffel minder om de krystalflasker, som de europæisk aristokratier brugte til at dekantere deres champagner i begyndelsen af det tyvende århundrede.

* 91 point hos Robert Parker * “The wine has a discreet but elegant and complex bouquet of ripe white fruits intermingled with brioche, white caramel and honey aromas. Medium-bodied and delicate on the palate, this is a pretty rich and round yet fresh and elegant Champagne with a stimulatingly pure, mineral finish and persistent lemon flavors. This has good intensity, length and tension but without the finesse and lightness of the Blanc de Noir.”

725,00 DKK
Vurderet til 329,- i Penge & Privatøkonomi. A. Lété Demi-Sec A Damery er en top Champagne. En præcis, fyldig og aromatisk Champagne der giver gedigen kvalitet til pengene.A. Lété er en, efter Champagne forhold, diminutiv producent, med 9 hektar marker, der i dag drives af 4. generation.Champagne ...mere
299,00 DKK

En præcis, fyldig og aromatisk champagne der  - helt uset - giver gedigen kvalitet til pengene, især når det påtænkes, at vi har med champagne at gøre.

Champagne er 'big business' domineret af enorme firmaer, der bruger lige så enorme mænger penge på marketing, der kun kan hentes hjem via prisen på vinen. Det giver champagne, som de er flest, den tvivlsomme ære af at udvise verdens ringeste forhold mellem pris og kvalitet.

A. Lété er i modsætning til dette reklamecirkus en diminutiv producent med 9 hektar marker, der i dag drives af 4. generation og med et marketingbudget meget tæt på nul euro. 

Champagne Brut Les Miscellanées Num. I er næsten udelukkende fremstillet af pinot meunier-druer, men også med et lille tilskud af chardonnay og pinot noir fra egne marker omkring byen Damery i Marne-dalen, nær Épernay.

Denne cuvée hed tidligere 'Carte d'Or' men har fået nyt navn og en ny etiket; indholdet i flasken er der ikke ændret på.

I glasset præsenterer vinen sig med en fin og aktiv mousse. I duft og smag dominerer elegante noter af æble, rød frugt, citrus, ingefær og rugbrød. Stilen har dybde og fylde men er stadig sprød og frisk i en stil, der både er personlig men ukompliceret at drikke.

Mange drikker champagne med Hans Majestæt nytårsaften - og intet galt i det, men madmæssigt er champagne utrolig alsidig, og det er noget nær den mest komplette madledsager man kan tænke sig, hvis man skal vælge en enkelt vin til et helt måltid. Udover klassiske franske kompositioner, så kan man ligeledes prøve den til tapas-inspirerede retter og flere af de regionale køkkener fra fjern-østen, såfremt der ikke er skruet helt op for chili-volumenknappen.

Serveres afkølet omkring de 7-11° alt efter temperament, men husk altid, at man ikke bør bruge maskinafvaskede champagneglas, da opvaskemaskiners afspændingsmiddel sætter en effektiv stopper for vinens bobler.

299,00 DKK
Det er på husets standard champagne, at man kan kende ikke bare husets stil, men også dets kvalitetsmæssige niveau. Denne champagne er en af de bedste ”standarder”, der produceres i Champagne. Den laves af cirka 30 forskellige stille vine og fra 3 forskellige druer. Pinot Noir giver krop, kraft, dyb ...mere
529,00 DKK
Pol Roger Vintage Champagne er skabt ud fra den traditionelle hus-blend, 60 % Pinot Noir og 40 % Chardonnay fra 20 Grand Crus- og Premiers Cru vinmarker I Montagne de Reims og Cotes des Blancs. Produceres i begrænsede mængder, og lagret i 8 år i PR´s kældre før den endelige degorgering finder sted o ...mere
999,00 DKK

* Fremragende champagne * Denne vintage Champagne er baseret på 60 % Pinot Noir, 40 % Chardonnay. Druerne kommer fra 20 forskellige parceller som klassificeres som Grand Cru og Premiers Cru i Montagne de Reims samt Cotes des Blancs. Flasken her produceres i meget begrænset antal og lagres i 8 år i kældrene før frigivelsen sker. Flasken har 7 g/l i Dosage. 

699,00 DKK
Pol Roger’s Rich placerer sig mellem sec og demi-sec, dvs. tør til halvtør. Der er tilføjet en ekstra dosage af vin og sukker, for at opnå et sukker indhold på 35 g pr. liter. En almindelig brut indeholder maksimum 15 g sukker pr. liter. Denne lette sødme er i en dejlig balance med en naturlig frisk syre, som gør den ideel til dessert og til kransekagen nytårsaften. Blending af en Cuvée
Formålet med at blande (blending) er at opnå en perfekt, harmonisk champagne der kontinuerligt holder samme høje niveau. ’Rich’ er blendet af 30 forskellige bassis vine fra forskellige vinmarker og årgange. Druerne der indgår i Champagnen er stort set ligeligt fordelt med de 3 berømte druesorter der dyrkes i Champagne.
 
33 % Pinot Noir (Giver krop og fylde, karakter og tannin/garvesyre) Kommer hovedsagligt fra områderne: Montagne de Reims: Verzy, Verzenay, Mailly, Ambonnay, Mardeuil og Louvois. 
33 % Pinot Meunier (Tilfører friskhed, kraft og frugt karakter) Kommer i høj grad fra Vallée d’Epernay: Vincelles, Venteuil, Troissy, Damery, Vandiéres, Brugny, Chavot, Monthelon og Pierry. 
33 % Chardonnay (Giver lethed, elegance og finesse) Denne drue kommer hovedsagligt fra Côte des Blancs: Cuis, Oiry, Oger, Vertus, Moussy og Chouilly. 

Pol Roger’s Cuvée Rich har en smuk gylden farve med fine bobler. Duften er markant og elegant med noter af tørret frugt, let parfumeret og let krydret vanille. Smagen er blød og balanceret, let krydret, god frugt og noter af karamel. Eftersmagen er lang, kompleks og meget behagelig. Druerne der bliver brugt til denne kommer udelukkende fra første pres (kendt som ”La cuvée”) Andet pres af druerne er kendt som ”la taille” (halen). Druesaft fra 3. pres eller mere bliver ikke brugt.
 
En kasse indeholder 6 flasker. 75 Cl. 12 % Alkohol
 
529,00 DKK

Bemærk det er Årgang 2018 der leveres ikke den årgang på billed

94 point i WineSpectator (juni '22) og 93 point i Vinous (juni '22).

Pol Roger rose vintage er baseret på Vintage blendet (60% Pinot Noir og 40% Chardonnay), hvor der før flaskningen og anden gæringen, tilsættes ca. 15% rødvin af Pinot Noir fra de bedste Cru´s ved Montagne de Reims. Produceres i begrænsede mængder og lagret 7 år i PR kældre, før den sendes på markedet. Dosseringen er på ca. 10 gram per liter.

 

699,00 DKK

* Guld ved The Champagne & Sparkling Wine World Championships 2021 - Sølv ved Decanter World Wine Awards 2021 * 

Denne Apanage Blanc de Blancs fra Pommery er produceret af 100% Chardonnay-druer, der er dyrket i Champagne-området i Frankrig.

Det er en flot champagne med lys farve, frisk og elegant duft af citrus og friske æbler, yderst delikat, elegant og frisk smag samt en blid og behagelig eftersmag med et blidt strejf af gul grapefrugt.

Den er særdeles velegnet som aperitif, til kaviar, carpaccio og kammuslinger eller til at fejre livets små og store øjeblikke.

 

650,00 DKK

Pommery Apanage 1874 Brut - The Brut Cuvée of the 21st century. Pommery Apanage 1874 Brut er en storslået Champagne overvejende på den storslåede årgang 2018 tilsat delikate strejf af hhv. 2012 og 2015.

Fremstillet af stort set lige dele Pinot Noir, Meunier og Chardonnay som en hyldest til 17 historiske vinmarker, inklusiv Clos Pompadour i Reims. Apagnage 1874 Brut har et ganske cremet smagsmæssigt udtryk med noter af citron, mandarin og White Cherry tomat sammen med noter af gær og bagværk fra den forlængede gærkontakt. Super frisk eftersmag.

699,00 DKK
Deutz Brut Classic Champagne Deutz Non Vintage. Flot gylden farve med et grønt skær. Frisk og blomsteragtig duft med mandelaroma. Ren og rig smag, smuk fylde, krop, finesse og cremet smag. Ekstremt elegant finish, som fuldendes af en let perlen. Huset Deutz & Geldermann er grundlagt af William ...mere
520,00 DKK
Deutz Brut Classic Champagne Deutz Non Vintage. Flot gylden farve med et grønt skær. Frisk og blomsteragtig duft med mandelaroma. Ren og rig smag, smuk fylde, krop, finesse og cremet smag. Ekstremt elegant finish, som fuldendes af en let perlen. Huset Deutz & Geldermann er grundlagt af William ...mere
299,95 DKK
Deutz Demi Sec Classic Champagne Deutz Non Vintage. Meget vellavet champagne med en ren og imødekommende smag, der yderligere fremhæves af en velafbalanceret sødme. Man får automatisk lyst til et glas mere. Huset Deutz & Geldermann er grundlagt af William Deutz og Pierre Geldermann i 1838 i b ...mere
520,00 DKK

Indsmigrende og vinøs duft af kirsebær, brombær, granatæbler og ribs. Smagen er kompleks og kraftfuld, men alligevel utrolig fin og nuanceret med inciterende nuancer af friske jordbær og stikkelsbær. Deutz & Geldermann er grundlagt af William Deutz og Pierre Geldermann i 1838 i byen Aÿ i Champagne. William Deutz og Pierre Geldermann lagde fra starten en linje, hvor kvaliteten var det primære, en linje, der siden er blevet fulgt op af den nuværende direktør André Lallier, oldebarn af William Deutz.

575,00 DKK

* Flot og smagfuld Champagne * Lejeune Champagne Premier Cru Demi-Sec. Druesammensætningen er  57 % Chardonnay 2010,  9 % Pinot Noir 2010 – 20 % Réserve Chardonay 2009 og 14 % Réserve Chardonnay 2008. En flot hvid/halmgul farve. Duften er behagelig og blomstrende med noter af fersken, hasselnød og kanel. Smagen er dejlig frisk med svage krydret noter. En fremragende champagne som er velegnet til kransekage, “ikke for søde desserter” så som tærter, æblekage og andre frugtdesserter.

350,00 DKK

* Fremragende Champagne * Begrænset mængde til Danmark * Lejeune Champagne Premier Cru Brut. Druesammensætningen er 85 % Chardonnay og 15 % Pinot Noir. En flot hvid/halmgul farve. Duften er behagelig og blomstrende med noter af fersken, hasselnød og grønne æbler. Smagen er dejlig frisk med svage krydret noter. Den er perfekt som velkomst, til sushi, skaldyr og fisk i lyse saucer, hvidt kød, frisk frugt og salater, der ikke er for søde.

350,00 DKK

* Fremragende champagne * Lejeune's vinmarker er spredt over tre kommuner: Villers Marmery, Verzy og Ambonnay, klassificeret som Premier Cru og Grand Cru. Familien har produceret vin siden 1700 tallet og benytter konsekvent kun Chardonnay og Pinot Noir. De bedste klaser fra 2014, går til denne Millesime-Champagne. Juicen har lagret i egetræsfade, hvor man fornemmer denne lækre toasted karakter, vanilje, fersken og nødder samt med stor finesse. Anbefales til fisk, fjerkræ og skaldyr.

399,00 DKK

Det er en champagne der udelukkende er fremstillet af Chardonnay. Det er definitionen på en vidunderlig Blanc de Blancs. Det er en cuvee fra en enkelt druesort med det reneste udtryk for deres Grand Cru, mineralsk og kompleks, generøs, klar og præcis.

Pierre Legras, blev født i 1662 i Chouilly under Louis XIV's og Dom Pérignons tid.  Chouilly er i dag en Grand Cru-landsby i Côte des Blancs. Det 17. århundrede var en tid, hvor Solkongens hof blev beruset af denne usædvanlige atypiske vin, og som ungdommen var vild med. Det var ikke Champagne. Ikke endnu, men det var starten på denne legende.

Pierre Legras' fødsel markerede begyndelsen på en stor række af vinmagere. 11 generationer har fulgt hinanden i næsten 400 år: Pierre (den 1.), Pierre den 2., Jean-Baptiste den 3., Honoré den 4., Jean-Baptiste den 5., Simon-Auguste den 6., Théodore-André den 7., Elie-Edmond den 8., Lucien den 9., Philippe den 10. og Vincent den 11. generation.

Efter at have gennemført en uddannelse på Avize Wine School og have afsluttet med et nationalt diplom i ønologi, skabte Vincent i 2002 navnet Pierre Legras, en hyldest til sin fjerne forfader. Med hjælp fra sin far udviklede han virksomheden gennem årene. Domænet voksede fra 5 til mere end 10 hektar. Han investerede lidt efter lidt: i en vinpresse, i beholdere, i vinstokke ... disse mange forpligtelser var en nødvendighed for at kunne tilbyde vine, der levede op til hans ambitioner. I 2011 sluttede Marcelline sig til ham. Sammen har de udviklet navnet internationalt. I dag går den uimodståelige stil i Pierre Legras' vine bogstaveligt ud over grænserne.

Pierre Legras Champagnes historie er tæt forbundet med dens Grand Cru-terroir. Chouilly, en symbolsk landsby på Côte des Blancs, har været vidne til, at flere generationer af vinproducenter har været forelsket i deres marker. Chardonnay, der betragtes som juvelen i deres kongerige, dominerer husets 10,5 hektar. Ved dens side passer Pinot Noir og Meunier perfekt sammen. I flere årtier har Vincent Legras videreført denne arv, idet han har arbejdet på sit domæne med det formål at bevare den for at give den videre i fremtiden.

På de 10,5 hektar, som domænet består af, er 8 hektar udelukkende dedikeret til Chardonnay i landsbyen Chouilly. Dette valg skyldes de unikke karakteristika ved klimaet og jordbunden. Den kalkholdige undergrund, der er forudsagt til at rumme denne uforlignelige bugt, består af en stor mængde calcitgranulat; resterne af marine mikroorganismer, da Chouilly stadig var et hav. Det er en garanti for at opnå vine med en dyb mineralitet og finesse. Resten af vinmarken består af Chardonnay, Pinot Noir og Meunier. Med hensyn til jordbunden i Chouilly trives de tre druesorter på tættere og mere fugtig jord og leverer frugtige vine af stor elegance.

 

399,00 DKK

* Nyhed - og den smager fremragende * Denne champagne er udelukkende fremstillet af Chardonnay fra Chouilly. Denne Grand Cru Blanc de Blancs årgang tilbyder en passage gennem tiden, uundgåeligt i en begrænset udgave med sin helt egen karakter. Vi foreslår at drikke denne champagne ved en temperatur på 9 °C til f.eks. røget torsk eller laks, skaldyr, eller en god flødeost.

Pierre Legras, blev født i 1662 i Chouilly under Louis XIV's og Dom Pérignons tid.  Chouilly er i dag en Grand Cru-landsby i Côte des Blancs. Det 17. århundrede var en tid, hvor Solkongens hof blev beruset af denne usædvanlige atypiske vin, og som ungdommen var vild med. Det var ikke Champagne. Ikke endnu, men det var starten på denne legende.

Pierre Legras' fødsel markerede begyndelsen på en stor række af vinmagere. 11 generationer har fulgt hinanden i næsten 400 år: Pierre (den 1.), Pierre den 2., Jean-Baptiste den 3., Honoré den 4., Jean-Baptiste den 5., Simon-Auguste den 6., Théodore-André den 7., Elie-Edmond den 8., Lucien den 9., Philippe den 10. og Vincent den 11. generation.

Efter at have gennemført en uddannelse på Avize Wine School og have afsluttet med et nationalt diplom i ønologi, skabte Vincent i 2002 navnet Pierre Legras, en hyldest til sin fjerne forfader. Med hjælp fra sin far udviklede han virksomheden gennem årene. Domænet voksede fra 5 til mere end 10 hektar. Han investerede lidt efter lidt: i en vinpresse, i beholdere, i vinstokke ... disse mange forpligtelser var en nødvendighed for at kunne tilbyde vine, der levede op til hans ambitioner. I 2011 sluttede Marcelline sig til ham. Sammen har de udviklet navnet internationalt. I dag går den uimodståelige stil i Pierre Legras' vine bogstaveligt ud over grænserne.

Pierre Legras Champagnes historie er tæt forbundet med dens Grand Cru-terroir. Chouilly, en symbolsk landsby på Côte des Blancs, har været vidne til, at flere generationer af vinproducenter har været forelsket i deres marker. Chardonnay, der betragtes som juvelen i deres kongerige, dominerer husets 10,5 hektar. Ved dens side passer Pinot Noir og Meunier perfekt sammen. I flere årtier har Vincent Legras videreført denne arv, idet han har arbejdet på sit domæne med det formål at bevare den for at give den videre i fremtiden.

På de 10,5 hektar, som domænet består af, er 8 hektar udelukkende dedikeret til Chardonnay i landsbyen Chouilly. Dette valg skyldes de unikke karakteristika ved klimaet og jordbunden. Den kalkholdige undergrund, der er forudsagt til at rumme denne uforlignelige bugt, består af en stor mængde calcitgranulat; resterne af marine mikroorganismer, da Chouilly stadig var et hav. Det er en garanti for at opnå vine med en dyb mineralitet og finesse. Resten af vinmarken består af Chardonnay, Pinot Noir og Meunier. Med hensyn til jordbunden i Chouilly trives de tre druesorter på tættere og mere fugtig jord og leverer frugtige vine af stor elegance.

 

595,00 DKK

Nyd denne dejlige Signé Bourgogne Crémant de Bourgogne Blanc de Noirs Brut som den ideelle velkomstvin, men husk også på, dette er en særdeles alsidig madvin, der passer fornemt til både fisk, skaldyr, salater og de lysere kødretter samt ikke mindst cremede supper. Signé Bourgogne er en stilsikker, tør crémant, der med ca. 1 års gærkontakt i flasken har både kompleksitet og fine bobler.

149,00 DKK

* NYHED * Cremant de Bourgogne - Charles Ranville Brut

Deres Terroirs des Fleurs cuvée refererer til hvide blomster: tjørn, akacie og kaprifolie. Dette er en Blanc de Blancs lavet af druer dyrket på parceller, der producerer vine med overvejende blomsteraroma (karakteristisk for Mâconnais-vine). Lavet udelukkende af Chardonnay og Aligoté druer, dens fine, elegante aroma er karakteristisk for vinhusets stil.

Denne Crémant de Bourgogne Blanc de Blancs Brut, har en smuk, hvid farve med strålende reflekser. Næsen har noter af hvide blomster. I ganen giver aromaerne af ​​fersken og pære, et ubestrideligt øjeblik af friskhed, med et væld af forfriskende pirrende bobler.

Druer sammensætningen er Chardonnay and Aligoté. Nyd denne friske Cremant til velkomst, canape, tapas, fisk og skaldyr.

179,00 DKK

Paul Delaines Crémant de Bourgogne Blanc de Noirs er en lidt usædvanlig Crémant de Bourgogne, da hoveddruen i vinen, som man næsten også kan udlede af navnet, er Pinot Noir og ikke den som oftest brugte hvide Chardonnay.

169,00 DKK

Paul Delaines Crémant de Bourgogne Blanc de Noirs er en lidt usædvanlig Crémant de Bourgogne, da hoveddruen i vinen, som man næsten også kan udlede af navnet, er Pinot Noir og ikke den som oftest brugte hvide Chardonnay.

349,00 DKK

Cremant Henri Leblanc Blanc de Blancs Demi Sec er selvfølgelig lavet på 100 % Chardonnay.

Henri le Blanc bliver lavet i pæne mængder hvert år, og specielt til det Amerikanske marked. Vinhusets Crémant bliver hvert år revet væk.

Et virkelig godt alternativ til champagne, hvis du har brug for bobler til hverdag og fest. Crémant Blanc de Blancs bør serveres afkølet ved ca. 8-9 grader.

Denne Crémant Blanc de Blancs, er dejlig frisk som aperitif til små kanapéer med skaldyr eller fiskeretter, tun mousse, samt med lidt friskpillede fjordrejer. Ren nydelse.

119,00 DKK

Henri le Blanc bliver lavet i pæne mængder hvert år, og specielt til det Amerikanske marked.

Vinhusets Crémant bliver hvert år revet væk. Et virkelig godt alternativ til champagne, hvis du har brug for bobler til hverdag og fest.

Crémant Blanc de Blancs bør serveres afkølet ved ca. 8-9 grader.

Denne Crémant Blanc de Blancs, er dejlig frisk som aperitif til små kanapéer med skaldyr eller fiskeretter, tun mousse med lidt friskpillede fjordrejer. Ren nydelse.

119,00 DKK

* NYHED * Lys med et gyldent skær. Aromaer af umoden pære og citrus. Smagen er tør, elegant og frugtig.

89,95 DKK

Glem alle fordommene og læs videre. Dette er en rød kvalitets lambrusco med let sødme, og ikke den ligegyldige konfirmand-feststarter, der brutalt fører forsvarsløse teenagere ind i de voksnes rækker.

Gavioli Lambrusco er produceret på 85 % lambrusco di grasparossa di castelvetro, 10 % lambrusco di sorbara, 5 % malbo gentile. Amabile betyder elskelig/venlig på italiensk; et udtryk, der passer fint til disse udgaver med en lille frugtsødme. Undfangelsen af boblerne er sket via charmat-metoden (tryktank), der efterligner en klassisk andengæring, men på en stor tank i stedet for den enkelte flaske. Herefter tappes hele tanken på flasker under tryk. Det giver en markant mere prisvenlig vin, der stadig formår at præsentere sig med fine, vedvarende bobler.

Denne lambrusco er holdt i en frisk, let sødmefuld stil. Sød som i hvad? Sødmen har et frisk og delikat udtryk med en mostagtig kvalitet, der er meget forfriskende. Farven er dyb med lilla nuancer, men  duft og smag er proppet med hindbær, brombær og fuldmodne solbær. Der er god balance i smagen, hvor det lille pift af frugtsyre holder perfekt styr på sødmen.

Den gør sig fortrinligt som aperitif, men prøv den også til frugt, en skål med bær, evt. marineret med lidt sukker og evt. en sjat balsamico. 

Nydes køleskabskold  i sin ungdom - dette er ikke vinen, der bør ligge to år i vinkælderen.

89,00 DKK
Moscato Spumante Filipetti VSAQ. En herlig frisk mousserende vin på den druesmagende Moscato drue, der med sin udtalte, frugtige sødme ikke alene er velegnet som kold aperitif, men også er fremragende til mange typer desserter , som jordbær desserter og kage. Duft og smag har dejlige aromaer af Mosc ...mere
79,95 DKK

* Perfekt til kransekage og chokolade desserter * Når den gule moscato blomstrer, ligner blomsterne appelsintræets blomster, deraf navnet Fior di Arancio (appelsin blomst). Den er sødmefuld, rund og blød. Perfekt balanceret af en frisk syre, som gør den delikat. Lettere noter af appelsinskal i duft og smag. Den friske syre renser munden, og på den måde er den yderst behagelig. God til aperitif og desserter og til kransekagen er den genial. 

 

149,00 DKK
Prosecco Pinot "Rose" Cuvee Brut - Le Contesse Moussende når det er bedst med Prosecco. Frisk, lettere fyldig bouquet med en lækker cremet og blød eftersmag. Lyserød farve med bouquet af lette bær. Nyd den som velkomst, aperitif, til buffet eller til ren nydelse. Serveres ved 6-8 grader. Le Contes ...mere
99,00 DKK

* Nyhed - Le Contesse Prosecco Rosé Brut DOC *  Italienerne kan noget med både design og skønne vine og Le Contesse’s Prosecco Rosé er bare både raffineret og super elegant – præcis som den smukke flaske, som vinen kommer i. Vinen er fremstillet på Glera og en smule Pinot Noir fra udvalgte marker i Veneto og Friuli-Venzia-Giulia.

I glasset fremstår vinen lys, delikat pink og næsen er fuld af røde frugter, violer og vildroser. Smagen er frisk og med en meget fin balance mellem syre og sødme. Le Contesse Prosecco Rosé er oplagt til alle sommerens havefester, og vi anbefaler at servere den ved ca. 8 grader som aperitif. Den er fremragende til fisk og skaldyr, lyst kød eller til desserter med røde bær, ikke mindst jordbær. 

Druerne er håndplukket og druesammensætningen er 90 % Glera, også kaldet Prosecco og 10 % Pinot Noir. Vinen er vegansk. 

99,95 DKK
Prosecco Extra Dry Elegance - Le Contesse 75 cl. Unik, mousserende når det er bedst. Frisk og fyldig bouquet med en lækker cremet og blød eftersmag. Strågul farve med bouquet af frugt og vilde æbler. Denne Prosecco er tør, men ikke i smagen. Den er frisk og lækker med masser af fedme. Anbefales som ...mere
99,95 DKK

Prosecco "Cuvee" Conegliano e Valdobbiandene DOC er husets visitkort, og har en fin og en dejlig imødekommende bouquet af hvide blomster, samt lækker frisk cremet i eftersmagen. Smagen er i god balance mellem friskhed og fylde, med en eftersmag af æbler og nødder. Prosecco "Cuvee" Extra Dry Le Contesse er perfekt til aperitif og velkomst, lette retter med fisk og skaldyr, fjerkræ, svinekød, paté og skinke, evt. frugtdesserter.

99,00 DKK

Mousserende når det er bedst. Frisk, fyldig bouquet med en lækker cremet og blød eftersmag. Strågul farve med bouquet af frugt og vilde æbler. Denne Prosecco er tør, men ikke i smagen. Frisk og lækker med masser af fedme. Anbefales som aperitif, til buffet eller til ren nydelse. Bør serveres ved 6-8 grader.

279,00 DKK
Brachetto D`Acqui  har en duft og smag af roser, hindbær og brombær. Let rubinrød farve og en sød aromatisk smag, der er en perfekt ledsager til det meste frugt, desserter og tørre kager uden for meget sødme eller blot som aperitif. Bør nydes afkølet. En kasse indeholder 6 flasker. 75 cl.
89,95 DKK
Banfi Rosa Regale Brachetto d'Acqui D.O.C.G. Denne vin kommer fra det italienske vinhus, Castello Banfi, som er beliggende i Toscana. Castello Banfi er absolut et af Italiens førende og mest prestigeprægede vinhuse. Castello Banfi blev ved VinItaly 2010 kåret som "Bedste italienske vineri" - det var ...mere
199,00 DKK

* NYHED * MAGNUM I FLOT GAVEÆSKE * Den italienske vingård, Castello Banfi, der er beliggende nær Montalcino i Toscana, råder i alt over ca. 3.000 hektar. Vingården blev grundlagt i 1978, og der er i dag beplantet ca. 1.000 hektar med vin. Derudover råder vingården over et af Europas mest avancerede wineries samt en fæstning fra det 11. århundrede, som er indrettet som luksusrestaurant. Vingården er i dag særdeles velkendt for at producere gode vine af meget høj kvalitet. Dette har Castello Banfi tydeligt bevist ved vinde flere anerkendte konkurrencer og også 12 gange løbet med den flotte titel som "Bedste italienske vineri" ved Vinitaly.

Denne Banfi Brut er produceret af druerne Pinot Noir, Chardonnay og Pinot Blanc, der er dyrket i Piemonte-området i Italien. Vinen har efter gæringen ligget og modnet på bundfaldet af gærceller etc. i 24 måneder.

Det er en flot mousserende vin med flot strågul farve, intens og delikat duft, frisk og velafbalanceret frugtsmag samt en blid og let bitter eftersmag.

Det er en helt igennem harmonisk mousserende vin, der er særdeles velegnet som aperitif.

Den italienske vingård, Castello Banfi, der er beliggende nær Montalcino i Toscana, råder i alt over ca. 3.000 hektar. Vingården blev grundlagt i 1978, og der er i dag beplantet ca. 1.000 hektar med vin. Derudover råder vingården over et af Europas mest avancerede wineries samt en fæstning fra det 11. århundrede, som er indrettet som luksusrestaurant. Vingården er i dag særdeles velkendt for at producere gode vine af meget høj kvalitet. Dette har Castello Banfi tydeligt bevist ved vinde flere anerkendte konkurrencer og også 12 gange løbet med den flotte titel som "Bedste italienske vineri" ved Vinitaly.

Denne Banfi Brut er produceret af druerne Pinot Noir, Chardonnay og Pinot Blanc, der er dyrket i Piemonte-området i Italien. Vinen har efter gæringen ligget og modnet på bundfaldet af gærceller etc. i 24 måneder.

Det er en flot mousserende vin med flot strågul farve, intens og delikat duft, frisk og velafbalanceret frugtsmag samt en blid og let bitter eftersmag.

Det er en helt igennem harmonisk mousserende vin, der er særdeles velegnet som aperitif.

299,00 DKK

Sorter resultater:

Vi anbefaler