DSF Private Collection Moscatel Roxo

319,00 DKK

Moscatel de Setúbal Roxo – En unik smagsrejse

Træd ind i en verden af intens smag med Moscatel de Setúbal Roxo fra det anerkendte vinhus José Maria Fonseca. Denne hedvin er en ren og uforlignelig smagsoplevelse, der forfører dine sanser med sin unikke sammensætning og dybde.

100% Moscatel-druer, håndplukket og omhyggeligt udvalgt, er base for denne ekstravagante vin. Som i fremstillingen af portvin stopper neutral brandy gæringsprocessen, men det er de ekstra 3-4 måneders skind-kontakt, der virkelig gør forskellen. Denne proces tilføjer en ekstra dimension af smag, som giver vinen en bemærkelsesværdig intensitet og kompleksitet.

Efter gæringen lagres vinen i hele 17 år på små fade, hvilket giver den en uovertruffen rigdom og dybde, som kun tiden kan skabe.

Sanseindtryk:
Vinen afslører sig med en smuk gyldenbrun farve, og duften spreder sig med noter af modne abrikoser, tørrede frugter, figner og ristet mandel. Smagen er en eksplosion af ristede mandler, figner, rosiner og subtile kaffenoter, og eftersmagen er lang og vedvarende – en oplevelse, der hænger ved længe efter sidste tår.

Serveringstips:
Nyd denne velsmagende hedvin ved 16º C som perfekt ledsager til en dessert, eller som en sofistikeret aperitif ved 10º C.

Opbevaring:
Moscatel de Setúbal Roxo er klar til at blive nydt med det samme og kræver ingen dekantering før servering. Åbnet flaske kan opbevares i flere måneder, og kvaliteten forbliver uændret, så du kan nyde den igen og igen.

Andre købte også

Greve VinKompagni ApS / Maximum Wine

Ventrupparken 24, 2670 Greve

tlf: 24 92 77 88, mail@grevevinkompagni.dk

http://grevevinkompagni.dk

To Top