Topscorer
Vi anbefaler
Nyheder

Sorter resultater:

* I både 2017 og 2018 er Urban Riesling endt på Wine Enthusiast’s Top 100 Best Buy-liste *  Vi kan kun nikke anerkendende til, at sammenhængen mellem pris og kvalitet er ganske eminent.

En indsmigrende nydelse i skøn harmoni mellem frugtsyre og sødme. Anbefales til kylling, lys og mager fisk, mad med citrus, sushi og flødebaseret retter.

Urban Riesling er åbningsnummeret fra Nik Weis. En easy-to-drink-Riesling, inspireret af den urbane livsstil i verdens metropoler, der let kan anspore til et ukompliceret glas vin i gode venners lag. Når som helst, hvor som helst og om nødvendigt døgnet rundt. At det overhovedet er muligt at kombinere storbylivsstil med noget så landligt og idyllisk som Mosel, skyldes ene og alene Riesling-druens mangefacetterede og versatile væsen. Ingen anden drue formår jo som Riesling at balancere høj, citrusagtige syre med frugtrig restsødme, og stadig være i stand til fremstå som en yndefuld balletdanser. Af samme indlysende årsag har Riesling vundet fans overalt i verden. Urban Riesling er en ærlig og ligefrem Moselvin, der er tro mod sit ophav. I både duft og smag byder den på komplekse, florale noter med en fin underliggende mineralitet. Vinens syre og moderate restsukker mødes i en skøn harmoni, der gør vinen til en yderst alsidig og indsmigrende nydelse. 

99,95 DKK

* 94 points Robert Parker's Wine Advocate - 94 points Mosel Fine Wines * "This is an outstanding dry Riesling in the making".

Dette er grosses gewächs i referenceklassen og dermed også tør hvidvin i absolut verdenselite. Weingut Knebel er et familiebrug med 7 hektar vinmarker på stejle terrasser omkring Winningen i Mosel, hvor der laves håndlavet vin i referenceklassen, hvilket bekræftedes med indlemmelsen i VDP fra årgang 2017. Her er alt håndarbejde, hvilket er en selvfølge for dem, der har set markerne; de ligner mest af alt lodrette bjergvægge. Det er ikke alene en fysisk udfordring at lave vin herfra: det er afsindigt omkostningstungt at lave vine fra et så fjendtligt landskab. Ikke desto mindre leverer vinene stadig forrygende god value-for-money.

Der er siden 2012 ikke anvendt hverken herbicider eller kunstgødning. Winninger Uhlen er ikke alene en af verdens smukkeste og stejleste vinmarker. Fra disse stejle terrasser laves år efter år superb riesling fra devonskiffer i et par forskellige varianter, alt efter hvor vi befinder os på de mikroparceller, Knebel har på bjergvæggen. GG er formelt toppen i VDP, når det handler om tørre vine. Lave udbytter kombineret med de bedste terroirs giver som regel tætte, potente vine, men ofte også vine, hvor drikkeglæden er gået fløjten. Derfor skal man glædes over vine som Knebel Winninger Uhlen GG, der formår at få Mosels sarte elegance og underspillede kraft med ned i flasken. Vel er dette koncentreret racevin, men det er ikke monstervin med volumenknappen skruet helt i bund. 

Aromaerne er særligt i denne årgang udtalt blomstrede med hvid fersken, men samtidig er der utrolig mineralsk dybde indvævet i helheden. Her er ikke macereret hårdt: i stedet har Matthias Knebel valgt at stole på druemostens evne til at levere varen. Derfor fremstår vinen typisk for Mosel med blomstrende charme og naturlig koncentration, hvilket er et befriende særsyn for genren. Serveres ved 11-16° af rummelige hvidvinsglas. Nydes nu og de næste par årtier frem.

425,00 DKK

* 93 point Robert Parker * Klar, ren, frisk og kølig præg af knuste sten og lyse, modne frugter som æble og citrusfrugt. Rund med en flot syre i en vin med stor balance og harmoni. Elsker du Riesling er du kommet til det rette sted. De ca. 21 hektarer vinmarker ligger spredt over nogle af de stejleste steder i Mosel. Når Mosel råder over det stejleste skråninger i Europa, siger det ikke så lidt. Det er vinmarker som f.eks. Erden, Wehlen, Graach, Brauneberg, Veldenz og Mülheim, Særligt kendte og eftertragtede er vinmarker som Brauneberger Juffer, Mülheimer Sonnenlay, Veldenzer Elisenberg og Mülheimer Helenenkloster (sidste to ejes 100% af Max Ferd. Richter). Richters vine har hver deres individuelle karakter grundet de forskellige terroirs, og selv om de smager fortræffeligt som unge, er de som skabt til at lagre.

229,00 DKK

Fremragende hvidvin produceret af druer af "Prädikat"-vinkvalitet, men vinificeret noget tørrere. Produceret af genplantede vinmarker med mindre end 15 år i terroiret, hvor den enkelte vingårds udtryk på grund af sin ungdom ikke er fuldt udviklet endnu. Grønne æble- og citrusnoter på ganen med en slank og frisk syre og en lang, mineralsk finish.

179,00 DKK

* 93 point Robert Parker - "HIGHLY STIMULATING" * Intens, fin og elegant aroma af modne bær, pink grapefrugt, pære, abrikos, en smule røg og skifer. Meget let på tungen med små, salte indtryk saltvand på ganen, herligt saftig og med små noter af frugt. Elsker du Riesling er du kommet til det rette sted. De ca. 21 hektarer vinmarker ligger spredt over nogle af de stejleste steder i Mosel. Når Mosel råder over det stejleste skråninger i Europa, siger det ikke så lidt. Det er vinmarker som f.eks. Erden, Wehlen, Graach, Brauneberg, Veldenz og Mülheim, Særligt kendte og eftertragtede er vinmarker som Brauneberger Juffer, Mülheimer Sonnenlay, Veldenzer Elisenberg og Mülheimer Helenenkloster (sidste to ejes 100 % af Max Ferd. Richter). Richters vine har hver deres individuelle karakter grundet de forskellige terroirs, og selv om de smager fortræffeligt som unge, er de som skabt til at lagre.

349,00 DKK
* 93 POINT Robert Parker - "VERY STIMULATING" * Meget klar, let, ren og frisk med en intens aroma af modne og tørrede æbler, mandler og nødder. Fyldig og krydret mundfylde i en klassisk, ren og saltholdig, mineralsk Riesling Spätlese. Anbefales til risotto, lagrede oste, lyst kød og grøntsagsretter
 
Elsker du Riesling, er du kommet til det rette sted. De ca. 21 hektarer vinmarker ligger spredt over nogle af de stejleste steder i Mosel. Når Mosel råder over det stejleste skråninger i Europa, siger det ikke så lidt. Det er vinmarker som f.eks. Erden, Wehlen, Graach, Brauneberg, Veldenz og Mülheim, Særligt kendte og eftertragtede er vinmarker som Brauneberger Juffer, Mülheimer Sonnenlay, Veldenzer Elisenberg og Mülheimer Helenenkloster (sidste to ejes 100 % af Max Ferd. Richter). Richters vine har hver deres individuelle karakter grundet de forskellige terroirs, og selv om de smager fortræffeligt som unge, er de som skabt til at lagre.
285,00 DKK
* 93 POINT Robert Parker - "WEIGHTLESS INTENSITY" * Dyb, intens, rund og kompleks, men samtidig med en virkelig elegant sprødhed og flot mineralitet. Anbefales til risotto, lagrede oste, lyst kød og grøntsagsretter
 
Elsker du Riesling, er du kommet til det rette sted. De ca. 21 hektarer vinmarker ligger spredt over nogle af de stejleste steder i Mosel. Når Mosel råder over det stejleste skråninger i Europa, siger det ikke så lidt. Det er vinmarker som f.eks. Erden, Wehlen, Graach, Brauneberg, Veldenz og Mülheim, Særligt kendte og eftertragtede er vinmarker som Brauneberger Juffer, Mülheimer Sonnenlay, Veldenzer Elisenberg og Mülheimer Helenenkloster (sidste to ejes 100% af Max Ferd. Richter). Richters vine har hver deres individuelle karakter grundet de forskellige terroirs, og selv om de smager fortræffeligt som unge, er de som skabt til at lagre.
 
 
229,00 DKK

* 95 point Robert Parker - "SAVORY, CLEAR AND REFINED" *  Intens med en lokkende smag og aroma af lys frugt, sten, urter og hvide blomster. Yderst raffineret på ganen med en krystallinsk og finkornet syre med flotte hint af skifer. Yderst raffineret Kabinett fra 80- til 90 år gamle vinstokke. Bør lagres i mindst 5-10 år, men så vil den belønne din tålmodighed med stor finesse og kompleksitet. anbefales til risotto, lagrede oste, lyst kød og grøntsagsretter

239,00 DKK

* 96 point Robert Parker - "MOUTH-WATERING AND JUICY" * En fremragende Riesling * Elegant, saftig og lokkende aroma af modne stenfrugter, grapefrugt, citron og skifer. Frodig og delikat med en krystallinsk og saltholdig syre. Enormt læskende og saftig, vidunderlig intens. Anbefales til kraftige oste, svagt søde desserter og søde desserter.

Sommertørken 2022 var et alvorligt problem overalt i Mosel, især for yngre vinstokke, som led mest og stoppede fotosyntesen. Mange af dem blev slet ikke plukket, selv hele parceller eller vinmarker blev kasseret.

Da de fleste af vinmarkerne hos Max Ferdinand Richter er 50 år gamle eller ældre, er domainet et af de heldigere i Mosel. Rodsystemet er dybt nok til at finde vand og næringsstoffer, selv i truende situationer som i sommeren 2022. På grund af nedbøren i slutningen af ​​august og begyndelsen af ​​september steg sukkerniveauet lige så hurtigt, som surhedsniveauet faldt. Timing var essentielt med fokus på domainets klassiske, lette og frugtdrevne Kabinett- og Spätlese-vine.

349,00 DKK

KarlsMühle Riesling er en såkaldt Riesling Feinherb, hvilket i praktisk forstand betyder en Riesling, der byder på et anstrøg af sødme i frugten, der holdes fornemt i skak af en frisk syre, så helheden smagsmæssigt opfattes som næsten tør. Skal man sammenligne sødmen og syren i vinen med en anden kendt frugt, så er et godt dansk madæble en nærliggende parallel. Trods sit indhold af sukker, så giver æblets syreindhold en herlig balance og friskhed.

89,95 DKK

* Robert Parker 95 Point *  Fra en af de mest berømte vinmarker i Mittelmosel, kommer dette pragteksemplar af en Feinherb. Sødmen blot kysser overlæben og smelter sammen med en klokkeklar Riesling-syre. En utrolig aromakompleksitet, med noter af kvæde, ananas og korianderblade, komplimenteret af mandelkerne og knuste sten. Energisk på tungen, med luftighed, rigdom og elegance i perfektionistisk balance. En oplagt ledsager til de fineste retter med hvid fisk eller skaldyr, gerne med et asiatisk islæt.

Markus Molitor springer hverken over hvor gærdet er lavest eller lader sig distrahere af svinkeærinder, når han producerer sine eftertragtede vine på de skrå bakker langs Mosel-floden.

Han arbejder med lavt høstudbytte, lav intervention, spontangæring og har sågar udviklet sit helt eget system til at indikere sødme og udtryk i sine vine.

Hans ukuelige arbejdsomhed og sans for kvalitet har etableret ham som en af ikke bare Mosels, men hele Tysklands, mest efterspurgte vinproducenter. 

349,00 DKK

* BEMÆRK - 1. LITER * En Riesling med stor personlighed fra en af Mosel dalens bedste producenter. Frisk og ekspressiv duft med noter af grønne æbler, citrus og hvide ferskner. Smagen er balanceret med en anelse restsødme, der balanceres af frisk frugtsyre. Markus Molitor Riesling Trocken er en glimrende hvidvin til salater, milde oste og milde fiskeretter. 

Markus Molitor Riesling Trocken Haus Klosterberg. En Riesling med stor personlighed fra en af Mosel dalens bedste producenter. Frisk og ekspressiv duft med noter af grønne æbler, citrus og hvide ferskner. Smagen er balanceret med en anelse restsødme, der balanceres af frisk frugtsyre. En glimrende hvidvin til salater, milde oste og milde fiskeretter.

Druerne til denne vin kommer fra Markus Molitors marker langs med floden. Alle marker er meget stejle med op til 50 år gamle vinstokke. Druerne høstes i hånden og gæringen foregår naturligt, kun med druernes egen gær. Efter gæringen på store egetræsfade, ligger vinen i en periode på ståltanke med bundfaldet, for at få yderligere kompleksitet i vinen. Vinen har lige under 10 gram restsukker per liter, men det balanceres af mere end 7 gram syre, hvilket er med til at give vinen den flotte balance.

159,00 DKK
Riesling Kabinett Feinherb “Blauschiefer” 2023 – Weingut Lorenz, Mosel En klassisk – og virkelig flot lavet – Mosel Kabinett Riesling med masser af charme og elegance. I glasset mødes du af indbydende frugttoner af saftig pære, sprøde grønne æbler og et strejf af grape, smukt balanceret af en udtal ...mere
129,00 DKK

Pölicher Held GG Riesling Alte Reben er en af Weingut Lorenz' absolutte topvine. På trods af manglende VDP-medlemskab er denne "GG" Riesling lavet for at kunne, og kan sågar også, måle sig med andre Grosses Gewächs Rieslinger fra Mosels store topproducenter. 

Druerne kommer fra de gamle stokke (Alte Reben) på Held-marken, der ligger omkring byen Pölich, og disse gamle stokke er med til at give vinen den enorme intensitet den har. 

Vinen åbner op med en delikat skifernoter, der flot baner vej for noter af lime og friske, sprøde, grønne æbler. Det er en vin "med træk" så at sige, syren er markant og intens og får virkelig mundvandet til at løbe, uden at gå på kompromis med den fantastiske elegance og kompleksitet, man forventer af en Riesling på dette niveau. 

Det er en indbegrebet af tør Mosel Riesling når det er aller bedst, og selvom at "GG" titlen ikke er officiel, så er man ikke i tvivl at dette er noget nær Mosels topniveau. 

350,00 DKK

Lorenz Thornicher Ritsch Alte Reben Riesling Spätlese 2024 er fremstillet på Riesling-druer fra gamle vinstokke i den berømte vinmark Thornicher Ritsch i Mosel. De gamle stokke giver et naturligt lavere udbytte og bidrager med ekstra koncentration, kompleksitet og dybde i vinen.

Vinen præsenterer sig med en lys gylden farve og en intens, aromatisk duft af modne ferskner, abrikoser, citrusfrugter og hvide blomster. Hertil kommer elegante noter af honning og den karakteristiske mineralske tone fra Mosels skiferholdige jorde.

Smagen er fyldig og harmonisk med en flot balance mellem frugtsødme og frisk syre. Nuancer af modne stenfrugter, citrus og et strejf af eksotisk frugt ledsages af en levende mineralitet, som giver vinen både finesse og længde. Eftersmagen er lang, elegant og forfriskende.

190,00 DKK

Druerne til denne fortryllende Riesling Kabinett vokser på den verdensberømte parcel ”Trittenheimer Altärchen”. Druerne høstes ved håndkraft, og vinen gæres spontant, og lagres på den fine bærme i et kort stykke tid. 

Samspillet mellem sødme, frugtaromaer, mineralitet og en elegant syre gør denne vin til en rigtig klassiker.

Om Lorenz

På Weingut Lorenz er familiebåndene stærke. Hver generation har siden 1727 udviklet vingården og styrket dens tradition. 

Familien Lorenz har altid været åbne for forandring og innovation. Allerede i 1970'erne blev de første vine - modsat tidens trend - produceret som helt tørre vine. Og det med stor succes! Det lagde grunden for Weingut Lorenz’ nuværende filosofi.

Siden 2013 er det Tobias Lorenz der har haft ansvaret for vingården og de mange vine, som produceres her. 

Den helt igennem håndværksmæssige måde at drive vingården på, og den meget miljøbevidste tilgang til naturen kombineret med de højeste kvalitetsstandarder, er noget Tobias har arvet fra sine forfædre, der drev gården på helt tilsvarende vis.

Håndarbejde og gode vinmarker
Flid, præcisionsarbejde og godt håndværk gør vinene fra Weingut Lorenz til det som de er. Fascinerende og helt igennem unikke hver for sig. Men også naturen sætter sit klare præg på vinene. Vinstokkene vokser på de stejle skråninger i Moseldalen i et af de mest fortryllende landskaber på jorden.

129,00 DKK

Strågul i glasset. Duft af æble først. Dernæst citron, ananas og ret overraskende petroleumsfedme. Pebret og krydret finish af god længde. Som de fleste riesling vine er den god mineralsk med tør kalksten og virkelig fremtrædende syre.

God tørhed og høj syre, men samtidig med sødlige, frugtrige noter.

 

Mosel, Tyskland

11,5%

199,00 DKK
Winninger Riesling Trocken (TR), som er produceret af den anerkendte tyske vinmager Bernhard Kirsten fra vinhuset Kirsten-Liebieg i Mosel-regionen. 

  • Type ("TR"): Trocken (Tør).
  • Drue: 100% Riesling.
  • Region: Mosel, Tyskland.
  • Oprindelse: Druerne høstes på de stejle skiferterrasser omkring byen Winningen (Untermosel).
Smagsprofil og karakteristika
Vinen er kendt for sit klassiske Mosel-udtryk, som udvikles i rustfrie ståltanke for at bevare maksimal friskhed: 
  • Aromaer: Koncentrerede noter af abrikos, mirabelle og sprød citrus kombineret med krydrede undertoner.
  • Struktur: Meget mineralsk, dyb og kraftfuld med en cremet tekstur og en harmonisk, levende syre.
  • Typiske værdier: Alkoholen ligger som regel på 12,5% vol., med et restsukkerindhold omkring 5,2 g/l.

Billedet er ikke det helt rigtige mangler området på selve etiketten. Winninger.

199,00 DKK

Husets mest ydmyge tørre Riesling er alt andet end en forsigtig begyndervin. Det er ganske enkelt en spændstig, glasklar klassevin med præcision og mineralitet i referenceklassen og med drikkeglæden helt i top. Det er ikke blot en vin, man bliver glad i låget af at drikke (det gør man dog også). Det sjældne består i kombinationen af drikbarhed og kompleksitet. Knebels Riesling Trocken er LANGT over niveau for ’Gutswein’. Knebel Riesling Trocken Mosel var for et par årtier siden en tvivlsom fornøjelse. Klimaændringer og vinbøndernes villighed til at bruge deres bedste marker til projektet har ændret radikalt på dette. Mosel og Riesling kan noget helt specielt – ingen andre steder i verden har den samme kombination af lethed og intensitet.

Håndlavet vin fra stejle marker på lodrette bjergvægge

Weingut Knebel er et familielandbrug med 7 hektar vinmarker på stejle terrasser omkring Winningen i Mosel, hvor der laves håndlavet vin i referenceklassen, hvilket bekræftedes med indlemmelsen i VDP fra årgang 2017. Her er alt håndarbejde, hvilket er en selvfølge for dem, der har set markerne; De ligner mest af alt lodrette bjergvægge. Det er ikke alene en fysisk udfordring at lave vin herfra: Det er afsindigt omkostningstungt at lave vine fra et så fjendtligt landskab. Ikke desto mindre leverer vinene stadig forrygende god value-for-money. Der er siden 2012 ikke anvendt hverken herbicider eller kunstgødning.

En energibombe, der smager helt uimodståeligt godt

Knebel Riesling Trocken Mosel er en energibombe, hvor frugt og syre spiller friktionsløst sammen omkring et tema, der handler om salte mineraler, gule blommer, et nip kryddergrønt samt lidt gæringsaromaer. Hvis man skal finde ud af, hvordan denne vin lagrer, skal man godt nok shoppe igennem, for den smager så uimodståeligt godt lige nu, at vi spår den en ringe chance for at få lov at blive liggende. Serveres køligt, hvis man ønsker en læskende effekt, men op til ca. 16° er også fuldt forsvarligt.

Vi udvælger vores vine nøje

Hos Greatwine prioriterer vi at finde de bedste vine til dig. Vi bruger meget tid på at udvælge alle vores vine nøje, da høj kvalitet for prisen er vigtigt for os. Du er altid velkommen til at kontakte os helt uforpligtende for at få sparring på hvilke vine, der passer bedst til det, du søger. Ud over denne enestående Knebel Riesling Trocken Mosel, har vi en masse andre gode Riesling, som du kan finde her.

149,00 DKK

Weingut Max Ferdinand Richter Signature Riesling byder på noter af grønne æbler og citrus i smagen, kombineret med en slank, frisk og livlig karakter samt en medium sødme. Vinen har en dejlig, lang og mineralsk eftersmag.

Familien Richter ejer ca. 16 hektar vinmarker i det centrale Mosel-område, og med en historie, der strækker sig 300 år tilbage, er vinhuset dybt forankret i traditionen. Familiens mål er at forene fremskridt og tradition på harmonisk vis, og med et ry for at producere nogle af regionens bedste Riesling-vine er der ingen tvivl om, at de har nået deres mål.

Hos Richter er kvaliteten i højsædet; koncentrationen i druerne øges gennem kraftig beskæring og endda grøn høst i år med stort udbytte. Høsten finder sted senere end hos de fleste andre vinbønder i regionen, og alt plukkes i hånden. Arbejdet i vinkælderen vidner om samme sans for detaljen, hvor traditionelle metoder lader druerne udfolde deres fulde karakter og sikrer et stort lagringspotentiale. Mosel-vin bliver ikke meget bedre end dette!

Udfordringen ved at dyrke vin på Mosels stejle skiferskråninger løses gennem omhyggeligt manuelt arbejde, begrænset høstudbytte, udelukkende naturlig gødning og bæredygtige dyrkningsmetoder. Desuden foregår al høst ved håndkraft.

129,00 DKK

Karlsmühle, Kaseler Nies´chen Riesling Kabinett 2021

Kan man lide de lidt sødlige "lieblichen" tyske vine, så er denne vin et godt medlem af racen. En rigtig dejlig vin af god kvalitet. 5 x      ud af 5 mulige i VINAVISEN - Se overstående citat! Tysk riesling i denne vægtklasse er en særdeles "sejlivet" race. Vinene lever mindst 10-12 år og gennemgår i denne periode en spændende udvikling fra en ung, frugtsyrefrisk stil til en fase, hvor syre- og især sødmefornemmelse viger en smule for udpræget mineralske aromaer. Denne Riesling byder på lidt sødme, der holdes fornemt i skak af en frisk, lime-drevet syre. Duft og smag har elementer af lime, gule blommer og æble med en lækker mineralitet fra den skifferholdige mark. Her finder man den unikke kombination af koncentration og lethed, som kun de tyske vine besidder. Vinen kan således bruges som en dejlig aperitif, til røget laks eller som bedste match til et stærkt, asiatisk inspireret måltid.

En kasse indeholder 6 fl. - 75 cl.  7,5 % alkohol.

Slagelse VinKompagni har hermed fornøjelsen at præsentere: Èn af Tysklands bedste vinmagere Weinfúhrer.de Outstanding Producer Robert M. Parker. Blandt de 100 bedste vingårde siden 1988 Wirtschaftsmagazin DM ? ?èn af Tysklands bedste vingårde? ? Der Feinschmecker 2003 ? ?Excellenter Betrieb, blandt Tysklands bedste? ? Gault Millau Wein Guide 2003 ? ? Årets Vindyrker i Mosel-Saar-Ruwer 1/2000? ? Alles über Wein Weingut Karlsmuehle, personificeret af Peter Geiben som betragtes som en af Tysklands allerbedste vinmagere.

Geiben-familien har været involveret i vindyrkning siden Napoleons tid og har således en århundredelang erfaring at trække på. Siden slutningen af 70´erne er det nuværende ejer Peter Geiben der har stået i spidsen for vingården med det mål at frembringe vine med Krystalklare Frugtaromaer, Kompleksitet i Smagen og umiskendelig Terroir fra deres Markbesiddelser. Vingården er beliggende i Ruwer-distriket og har marken Lorenzhöfer som alleinbesitz (Monopol).

Weingut Karlsmühles ejer har meget faste og passionerede meninger om, hvordan øvelserne i mark og kælder bør foregå. I dag undgås sprøjtemidler i markerne, mens han i kælderen har overgivet sig, og nu anvender rustfri ståltanke til vinifikation og lagring før aftapningen, hvor han før svor til gamle træfade.
Vinene fra Ruwer er mindre blomstrede i stilen end Mittel-Mosels med en kraftigere frugt og tydelig mineralitet. Weingut Karlsmühle laver både tørre og søde vine fra godt 12 hektar marker, hvis undergrund består af et dybt lag skiffer med nedbrudt skiffer i toplaget. Trods område-angivelsen 'Mosel' på denne vin, så stammer al vinen fra egne marker i Ruwer - der er blot tale om en ændring i lovgivningen, der skal hjælpe på markedsføringen, men som samtidig resulterer i vinøs forvirring, da Ruwer-stilen er en smule anderledes end Mosels!!

Karlsmühle laver både tørre og søde vine. Mens tørre vine traditionelt er helt ukontroversielle, findes der et uanet antal fordomme om tyske vine med restsukkerindhold. De fleste af disse fordomme stammer fra markedets allerbilligste vine, der er en skamplet på landets fornemme vintradition. Men når de halvtørre til søde vine er allerbedst, så hører de til blandt verdens største vine. Når man samtidigt kan erhverve sig dem til endog særdeles fornuftige priser, ja så er det svært at finde andre steder i verden, der kan levere tilsvarende smæk for skillingen.

91 points Robert Parker?s Wine Advocate
"OUTSTANDING VALUE!"
"Geiben?s 2007 Kaseler Nieschen Riesling Kabinett leads with smoky pungency of sage, lemon zest, red currant and crushed stone; then delivers expansive, succulent ripe melon, berry and citrus on a silken-textured palate of striking levity and vivacity; and finishes infectiously, with superb transparency to underlying nuances and an ideal balance of acids and residual sugar. As with so many of the best wines labeled -Kabinett- over the past 15 years (2008 will be different!) one could argue that this is more Spatlese, but it represents an outstanding value that will be worth returning to for the next decade."

 

139,00 DKK

Piesporter Goldtröpfchen Kabinett leverer. Forfriskende mineralitet parret med elegant, naturlig restsødme og let, klassisk nydelse. Goldtröpfchen er en sydvendt, 60 hektar stor stejl skråning af leret, grå skifer, der rejser sig direkte over den lille by Piesport. Selv i varme og tørre år har denne skråning en tilstrækkelig vandforsyning takket være skovene, der ligger længere oppe. Udbyttet på denne topplacering er ekstremt reduceret for at opnå et maksimum af aroma og størst mulig tæthed i vinen, så den kan modnes på flaske i mange år. 

Krydret, frugtig, frisk, ren, klar og ligetil. En Riesling, der ikke lader noget tilbage at ønske. Stor mineralitet parret med en dominerende restsødme og let drikkeglæde. Enorm tæthed og en mineralsk aroma af skifer, cassis og røde bær. På tungen får du modne abrikoser og tropiske frugter. Den naturlige sødme bæres vidunderligt af syren og den forfriskende mineralitet.

199,00 DKK

Lorenz Maximiner Klosterlay Riesling Auslese er en udsøgt vin, der indfanger essensen af tysk vinmagertradition og finesse. Fremstillet på nøje udvalgte Riesling-druer, der er håndplukkede på deres optimale modenhed, byder denne Auslese på en perfekt balance mellem sødme og frisk syre.

Vinen præsenterer en kompleks bouquet med lag af solmodne stenfrugter – abrikos og fersken – suppleret af lette citrusnoter og et strejf af honning. Den karakteristiske mineralitet, som ofte kendetegner Riesling fra gode vinmarker, understreger vinens struktur og elegant finesse.

I munden opleves Lorenz Maximiner Klosterlay Riesling Auslese som en harmonisk og fyldig vin, hvor den naturlige sødme fra de udvalgte druer møder en forfriskende syre. Denne balance skaber en vedvarende og kompleks eftersmag, der inviterer til at udforske de mange nuancer, vinen har at byde på.

Denne vin egner sig fremragende som dessertvin og kan nydes alene eller sammen med lette desserter, frugttærter eller ost. Samtidig fungerer den som et elegant supplement til krydret asiatisk mad, hvor dens sødme og syre skaber en spændende kontrast til de rige smagsprofiler.

Lorenz Maximiner Klosterlay Riesling Auslese er et bevis på, hvordan traditionelt håndværk og passion for vin kan forenes for at skabe en autentisk vinoplevelse med både karakter og elegance

279,00 DKK

Sorter resultater:

Vi anbefaler