Rom
Rom er verdens mest alsidige drik Den har ikke et traditionelt geografisk tilhørsforhold, som Whisky der traditionelt bliver fremstillet i de keltiske lande, Vodka som traditionelt bliver fremstillet i de slaviske lande, Tequila der er Mexicansk og Cognac der hører til i et bestemt område i Frankrig. Rom bliver fremstillet i hele verden, lige fra Australien til Tyskland, England og USA, men de mest berømmede rom stammer fra Latinamerika og ikke mindst Caribien.
Rom er ikke bare geografisk alsidig. Selve drikken er mere mangfoldig end nogen anden drik. Rom spænder fra helt klar rom (hvid rom), som man typisk bruger til drinks og cocktails til såkaldt "flavored” rom, hvor man har tilsat smagskomponenter som citron, karamel, kokos og til fadlagrede mørke rom, som varierer i farven fra de lys gyldne til de helt dybt mørkebrune og i alder fra 2 til over 30 år. De lagrede rom opdeles endvidere efter stil og produktionsmetode. Udover de nævnte typer kan også nævnes den såkaldte overproof rom, som er kendetegnet ved en meget høj alkoholprocent.
Fællesnævneren for alle ovennævnte typer af rom er sukkerrøret. Et EU direktiv beskriver rom som "en alkoholisk drik lavet af destillater fra enten sukkerrørsmelasse, sirup lavet på sukkerrør eller sukkerrørsjuice".
MezClado Dark C er en super lækker chokolade Edition, som er sød og utroligt blød fra Spanien, der er lagret sammen med mørk kvalitetschokolade.
Duften er så meget en fusion mellem den mørke chokolade og den fede, fyldige karamel som man tydeligt ser for sig flyde ud af flasken bare ved duften, og indtrykket forstærkes kun, når man smager på den. Er du til fyldig og sød og rom? Er du til mørk chokolade? I givet fald er denne rom lige noget for dig
Mezclado No 3 er af høj kvalitets med sød, men krydret smag med vanilje tendenser og en vis fylde. Den består af en blanding, fra Spanien og Panama, og kan både nydes rent, sammen med en kop kaffe eller til dessert. Fremragende fedme og fylde, der bliver i munden længe efter indtagelse.
* Best Value for money * Den bedste rom i sin klasse, efter vores mening. Mezclado No 1 er en høj kvalitets, der i næsen starter med snerten af Toffifee, brun farin og vanilje. smagen skuffer bestemt heller ikke. Dejlig smag igen af farin, vanilje og en dejlig søde, . Den består af en blanding af Cuba og Panama, og kan både nydes rent, sammen med en kop kaffe eller til dessert. Fremragende fedme og fylde, der bliver i munden længe efter indtagelse.
FOUNDERS RESERVE 44,40 % COLLECTOR’S EDITION er 5. release fra A.H. Riise i en limited edition (13.995 flasker til hele Europa) med en ORANGE farve, der præger batchindikationen på flasken.
De første 3 XO Founders Reserve blev udsolgt på rekordtid. Grundet den enorme efterspørgsel tilføjer vi nu 3 nye Founders Reserve til samlingen, ligeledes med hver deres alkoholstyrke. Hvis du er heldig og får fingrene i dette fjerde samlerobjekt, og i forvejen har de 3 forrige, så har du fortsat den fulde samling i Founders Reserve serien. Den eneste synlige forskel er farven på batch-angivelsen samt alkoholstyrken. Hver udgave af A.H. Riise Founders XO findes kun i meget små partier. Hver flaske er nummereret med et batch- og flaskenummer.
Der findes kun 13.995 A.H. Riise XO Founders Reserve No. 5 flasker i hele Europa. Flasken er tappet ved en ABV på 44,4%.
1 kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 44,40 % Alkohol.
* Best Value for money * Den bedste rom i sin klasse, efter vores mening. Mezclado No 2, er en klassisk tør Edition, blandet og tappet hos Dansk Rom Blanderiet Mezclado. Rommen er blandet på fade fra oprindelseslandene Spanien og Den Dominikanske Republik. Begge er lande, som er anerkendte for deres udsøgte bryggekundskaber når det gælder rom.
Frogman rom er en koncentreret udgave af den allerede så velkendte Navy rom serie. Den er blended af op til 30 år gammel rom destillater og er med sin 60% alkohol en fortættet og unik smagsoplevelse. A.H. Riises Royal Danish Navy FROGMAN er fremstillet i samarbeje med Forsvarets Eliteenhed - Frømandskorpset. Ved køb af denne flaske støtter du Frømændenes forening Conventus Ranae, samt Anders Lassen Fonden.
|
A.H. Riise Rom er en hyldest til en af de mest entrepenante danskere, Albert Heinrich Riise, der med stor succes drev sit apotek i Charlotte Amalie på St. Thomas i perioden 1838 til 1878. Der var internationalt format over København, da byen i 1888 var vært for den store Nordiske Industri, Landbrugs & Kunstudstilling, der blev afholdt på et areal som dækkede den nuværende Rådhusplads, Tivoli og Industriforeningens bygning. A.H. Riise deltog også på den store Nordiske Udstilling på den Vestindiske pavillon med sin rom og blev der belønnet med en guldmedalje for ”Ypperligt” produkt. Det er denne hæder og begivenhed, som fejres når vi nyder denne specielle 1888 Gold Medal Edition Rum. Blød eg, gammelt læder og tørrede abrikoser. Som en tropisk frugtsalat med vanilje creme, og en antydning af krydderier fra enebær. Varme krydderier, julekage og appelsinskal, der slutter med en antydning af engelske vingummier. Tørrede frugter, gammel eg og sherry. Når du for første gang smager rommen, vil du forstå, hvorfor dommerne valgte denne rom ...
1 kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 40 % Alkohol.
The Thin blue line, er en dansk forening som drives af frivillige hos Politiet. Foreningen blev stiftet på baggrund af to skudepisoder mod danske betjente i 2016, den ene desværre med dødelig udgang. Foreningens formål er at støtte nuværende og tidligere ansatte ved politiet som har pådraget sig skade i tjeneste, ligesom foreningen også støtter pårørende og efterladte. Ved køb af A.H Riise Thin Blue line, støtter du foreningens arbejde for at hjælpe nuværende og tidligere danske betjente. Rommen har en indbydende duft af honning, læder samt varme krydderier og lidt tobak. Smagen er mild og afrundet, med nuancer af lakrids, nelliker og honning.
1 kasse indeholder 6 flasker 70 cl. 40 % Alkohol.
Denne dybmørke rom er en blanding af unge og ældre destillater, som er blandet med en moder-rom (som har en gennemsnitlig lagringsalder på 25 år) og forskellige Solera- lagrede rom. Denne fusion af forskellige rom er nøje udvalgt og blandet af Oliver & Oliver blendere, hvorefter romblendet færdiglagres 12 -20 år på amerikanske egetræsfade efter Solera- metoden. Det er svært at angive en pålidelig alder på en rom som denne, så det har producenten afholdt sig fra. Denne rom har producenten simpelthen kaldt Esplendido, som bedst kan oversættes som fremragende og det er da også en rom, som understøtter påstanden om at det at blande rom på denne måde, snarere er en kunstform end en videnskab.
***Best Value for money***
Den bedste rom i sin klasse, efter vores mening.
Mezclado no 3 er af høj kvalitets og med en dejlig søde, men krydret smag med vanilje tendenser og en vis fylde. Den består af en blanding, fra Spanien og Panama, og kan både nydes rent, sammen med en kop kaffe eller til dessert. Fremragende fedme og fylde, der bliver i munden længe efter indtagelse.
* Best Value for money *
Den bedste i sin klasse, efter vores mening. Mezclado Dansk Rom Blanderi no 3 er af kvalitets med en dejlig sød, men krydret smag med vanilje tendenser og en vis fylde. Den består af en blanding af fra Spanien og Panama, og kan både nydes rent, sammen med en kop kaffe eller til dessert. Fremragende fedme og fylde, der bliver i munden længe efter indtagelse.
* Best Value for money * Den bedste i sin klasse, efter vores mening. Mezclado1 er en kvalitets rom, der i næsen starter med snerten af Toffifee, brun farin og vanilje. smagen skuffer bestemt heller ikke. Dejlig smag igen af farin, vanilje og en dejlig søde, . Den består af en blanding af rom fra Cuba og Panama, og kan både nydes rent, sammen med en kop kaffe eller til dessert. Fremragende fedme og fylde, der bliver i munden længe efter indtagelse.
Bayou Rum er noget så specielt som amerikansk rom fra sydstaten Louisiana. Bayou Distillery ligger i byen Lacassine og blev etableret af tre venner tilbage i 2013. Deres rom er produceret på lokal sukkerrørsmelasse, destilleret på små batch-destilleringsapparater og modnet på amerikanske egetræsfade via solera-systemet, kendt fra sherry-produktion. Destilleriets masterblender er den unge romkomet Reiniel Vicente Diaz, som har rødder i den cubanske og dominikanske romproduktion.
Bayou Rum er noget så specielt som amerikansk rom fra sydstaten Louisiana. Bayou Distillery ligger i byen Lacassine og blev etableret af tre venner tilbage i 2013. Deres rom er produceret på lokal sukkerrørsmelasse, destilleret på små batch-destilleringsapparater og modnet på amerikanske egetræsfade via solera-systemet, kendt fra sherry-produktion. Destilleriets masterblender er den unge romkomet Reiniel Vicente Diaz, som har rødder i den cubanske og dominikanske romproduktion.
A.H. Riise Rom er en hyldest til én af de mest entrepenante danskere, Albert Heinrich Riise, der med stor succes drev sit apotek i Charlotte Amalie på St. Thomas i perioden 1838 til 1878. I 2013 fejredes 175 års jubilæet for grundlæggelsen af A.H. Riise’s apotek i Charlotte Amalie på St. Thomas, med lanceringen af denne særlige jubilæums rom. To af de rom, der indgår i denne blanding, er blevet lagret på gamle P.X. og Oloroso sherryfade, som tilføjer en stor kompleksitet med strejf af karamel, vanilje og skovbær til denne rom. Appelsin-marmelade, shortbread, toffee og vanilje. Cremet og fyldig med alle noterne fra næsen sammen med mynte og en snert af brændt cedertræ. Først fortsætter den cremede fyldige smag længe og så tørrer den langsomt ud med et lille tanninbid fra egetræet. En flot rom, der fejrer en historisk begivenhed - en rom man kommer til at holde af.
1 kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 42 % Alkohol.
A.H. Riise Rom er en hyldest til én af de mest entrepenante danskere, Albert Heinrich Riise, der med stor succes drev sit apotek i Charlotte Amalie på St. Thomas i perioden 1838 til 878. Fregatten Jylland verdens længste træskib, den danske flådes stolthed, tidligere kongeskib - et dansk nationalt klenodie. Fregatten Jylland har tætte historiske bånd til de tidligere Dansk Vestindiske øer. I årene 1871-1887 var skibet på fem togter til Vestindien for at repræsentere danske interesser. Royal Danish Navy Fregatten Jylland Rum, er en Eksklusiv udgave af Danish Navy Rum. Det er de gamle apoteksmetoder, der bruges den dag i dag, til at skabe denne rom. Udviklet fra planter, som A.H. Riise samlede på og omkring de Dansk Vestindiske øer. Selv om Fregatten Jylland nu ligger permanent i Ebeltoft, bør man ikke gå glip af chancen for at smage en rom fra denne vigtige æra i den danske søfarts historie. For hver solgt flaske doneres et beløb til bevarelsen af Fregatten Jylland. En mørk og intens aroma af cigaræsker, karamel og chokolade med et ”grønnere” lag på toppen af græs og mynte. Begynder mildt, men intensiverer med ananas, honningmelon, banan og en dejlig rig smag af mælkechokolade. Et skud af orange crunch efterfulgt af en let krydret afslutning. Når du smager rommen, vil du forstå, hvorfor ”mavemedicinen” fra Apoteker Riises apotek, var så populær, som den var og er ... Drop frugten ombord - alt er i Fregatten Jylland - Ship ohøj, Skipper Skrå.
Denne Kong Haakon fra A.H. Riise er produceret som en hyldest til venskabet mellem Kong Haakon VII af Norge og Valdemar Riise, altså ejeren af A.H. Riise rom og apotek. Det var Valdemars far, Albert Heinrich Riise der i 1838 etablerede destilleriet og apoteket på St. Thomas øen i Vestindien. Kong Haakon VII var tidligere Prins Carl af Danmark, før han i 1905 blev kronet som konge af Norge.
Denne flaske rom skulle efter signende være destilleret på den oprindelige opskrift, ligesom Kong Haakon foretrak den.
1 kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 42 Alkohol.
10 års gammel, tilsat og lagret med dansk mjød. Rom mjød er en enestående kombination af smagsoplevelser fra to forskellige verdner, bogstavelig talt. Mjød er brygget på dansk honning, og rommen er destilleret på Caribiske sukkerrør. Begge ingredienser tilføjer sin egen sødme på hver sin måde, hvor den rette blanding af dem giver den en helt enestående smagsoplevelse.
Rom mjød er fremstillet med en innovativ tankegang og med respekt for begge kulturer. Smagen er dynamisk, balanceret, fyldig – ja nærmest magisk.
FOUNDERS RESERVE 45,1% COLLECTOR’S EDITION er 4. release fra A.H. Riise i en limited edition (14.225 flasker til hele Europa) med en mørkerød farve, der præger batchindikationen på flasken.
1 kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 45,1 % Alkohol.
A.H. Riise XO Reserve er en udsøgt rom fra Vestindien. Den er håndblended af flere forskellige rom destillater, som er op til 20 år gamle og har en flot gylden let mahogniagtig farve. I smagen er denne rom i absolut særklasse med sin dybe frugtagtige og fyldige smag med komplekse nuancer af appelsin, mango, papaya og vanille afsluttende med en fløjlsagtig blød og delikat, sødmefuld eftersmag. Produktionen af denne " Super Premium " rom er stærkt begrænset.
Dufter sødt, næsten som bagværk med noter af brun farin, karamel og et hint af kokos. Overvejende smagsindtryk af karamel, træ og tobak. Man kan fornemme den vinøse tone af sukkerrør, men det er trængt i baggrunden af smagen af brun farin, karamelliseret træ og ristede nødder. En blød og moden rom med stor kompleksitet.
Denne dybmørke rom er en blanding af unge og ældre destillater, som er blandet med en 25 års moderrom. Den er færdiglagret 12 -20 år på amerikanske egetræsfade og derefter afrundet 6 måneder på singlemalt whiskeyfade fra Tomatin.
Denne dybmørke rom er en blanding af unge og ældre destillater, som er blandet med en moder-rom (som har en gennemsnitlig lagringsalder på 25 år) og forskellige Solera- lagrede rom. Denne fusion af forskellige rom er nøje udvalgt og blandet af Oliver & Oliver blendere, hvorefter romblendet færdiglagres 12 -20 år på amerikanske egetræsfade efter Solera- metoden. Denne meget specielle rom har efterfølgende afsluttet sin lagring på single malt whiskyfade fra den skotske whiskyproducent Tomatin.
Denne rom har en duft af eg, sukkerrør og karamel. Smagen åbner op med en umiddelbar sødme, der bliver efterfulgt af en tydelig smag af malt og eg i perfekt balance med de mere traditionelle romaromaer som karamel og tobak. Oliver & Oliver har kaldt denne rom for Tesoro, som direkte oversat betyder, skat. Og det er da også en speciel rom som helt sikkert skal nydes rent.
Oliver's Exquisito Soleras 1985 Ron de Santo Domingo er en flot repræsentant for den spanske/ cubanske stilart, og man får her en melasse baseret og kolonne destilleret rom fra Den Dominikanske Republik, der er lagret og blendet af Oliver & Oliver. Basen for denne rom er et destillat fra 1985, der er blendet med en moderrom, som har en gennemsnitsalder på 15-25 år
Oliver's Exquisito Soleras 1990 Ron de Santo Domingo er en elegant repræsentant for den spanske/ cubanske stilart, og man får her en melasse baseret og kolonne destilleret rom fra Den Dominikanske Republik, der er lagret og blendet af Oliver & Oliver. Basen for denne rom er et destillat fra 1990, der er blendet med en moderrom, som har en gennemsnitsalder på 15-25 år.
Oliver's Exquisito Soleras 1995 Ron de Santo Domingo er en flot repræsentant for den spanske/ cubanske stilart, og man får her en melasse baseret og kolonne destilleret rom fra Den Dominikanske Republik, der er lagret og blendet af Oliver & Oliver. Basen for denne rom er et destillat fra 1995, der er blendet med en moderrom, som har en gennemsnitsalder på 15-25 år.
* Årets rom hos Greve Vinkompagni * Extra Añejo - Limitada. Op til 18 år gamle rom. * Begrænset antal * En ret unik blanding af hele 15 forskellige Solera og vintage rom, der er blended på Costa Rica. Rommen kommer fra destillerier fra Den Dominikanske Republik, Jamaica, Barbados, Guyana og Trinidad.
* REST SALG - REST SALG * SPAR 25 % En super lækker Dominikansk rom med strejf af orange. Det er en perfekt kombination af udsøgte 7-12 år gamle dominikanske rom lagret i solera-system og med udblødt appelsinskal.
En lækker Dominikanske Rom med et strejf af rosiner. Elixir er meget populær på Cuba, hvor denne form for rom også har sin oprindelse. Her bruges rommen som aperitif.
Produktionen af Ron Espero Coffe & Rum, starter med de fineste nicaraguanske kaffebønner fra Matagalpa-området, der ristes til perfektion. De nøje udvalgte kaffebønner males derefter i hånden, sammen med eksotiske vanille-stænger fra Den Dominikanske Republik. Blandingen bliver derefter langsomt koldbrygget for at udtrække den glatte intense kaffesmag og naturlige sødme, og udelade den bitterhed som opvarmet brygning ellers udleder. Den lækre koldbryggede kaffe blandes med 7 år gammel rom fra Den Dominikanske Republik i små batches af Ron Espero Coffe & Rum. Rommen er så naturligt sød, at der kun skal tilføjes et strejf af ren rørsukker. Resultatet er en fremragende kaffelikør baseret på lagret rom. Smagen er en karakteristisk naturlig kaffesmag og perfekte hints af vanille-sødme og den gamle rom.
En kasse indeholder 6 flasker á 70 cl. 40 % aklohol
En dejlig klar Dominikanske Rom med et strejf af kokos. Her får fans af kokos smag får alle pengene. Espero Creole Coco Caribe er velegnet til tropiske cocktails og drinks, men den kan også drikkes ren - afkølet eller serveret på knust is.
Ron Esclavo er 1423 eget brand som de har fået produceret i den Dominikanske Republik. Esclavo betyder slave på spansk og er navngivet for at hylde de mennesker der har betalt den højeste pris for at vi i dag kan nyde denne fantastiske drik. Sød og blød med smag af vanilje, karamel, honning og kanel, lang og krydret eftersmag. De ekstra procenter giver en ekstra power til smagen som udfolder nuancerne på smukkeste vis.
-
259,00 DKK
-
499,00 DKK
-
449,00 DKK
-
499,00 DKK 599,00 DKK (spar 100,00 DKK)
-
449,00 DKK 499,00 DKK (spar 50,00 DKK)
-
259,00 DKK
-
499,00 DKK
-
449,00 DKK
-
499,00 DKK 599,00 DKK (spar 100,00 DKK)
-
449,00 DKK 499,00 DKK (spar 50,00 DKK)